Temat
Konkurs Bargework - Biuro na wodzie
Faza
Projekt konkursowy - 2014r.
Inwestor
Fundacja Bargework
Miejsce
Warszawa
Powierzchnia
148 m²
Projektanci
arch. Mikołaj Stech
arch. Agnieszka Szanowska
Opis
Projekt zakłada realizację pływającego budynku biurowego. Budynek składa się z głównej bryły o prostej, zwartej formie, pokrytej białymi płytami z włókno-cementu. Pozostałe części - przeszklona sala konferencyjno-szkoleniowa, zadaszenie oraz drewniana pergola nad tarasem zostały stworzone z elementów składowych głównej bryły, czyli słupów z drewna klejonego. Takie założenie stworzyło prostą, spójną oraz intrygująca formę pływającego biura.
Do budynku prowadzą dwie kładki. Główną docieramy do zadaszonego wejścia do budynku oraz na taras pełniący funkcję przestrzeni ogólnodostępnej dla pracowników. Biuro składa się z części wejściowej, w skład której wchodzi wiatrołap oraz recepcja z poczekalnią dla klientów. Z wiatrołapu możliwy jest również dostęp do pomieszczenia techniczne z zasobnikiem ciepłej wody użytkowe oraz pompą ciepła. 

Główna część planu to pracownia ze stanowiskami komputerowymi, przestrzenią na drukarki i stół do makiet, wydzielone biuro, pomieszczenie socjalne oraz zespół sanitariatów. W odrębnej części budynku znajduje się przeszklona sala konferencyjno - szkoleniowa. Wszystkie pomieszczenia łącznie tworzą biuro o pow. użytkowej ok. 150m². Projekt zakłada wykorzystanie szeregu technologii minimalizujących negatywny wpływ na środowisko. Głównym materiałem konstrukcyjnym jest drewno. Jako materiał lekki pozytywnie wpływa na ograniczenie masy całego budynku, co ma nieprzecenione znaczenie dla konstrukcji pływających. Dodatkowo drewno jak i stal, z której wykonano ściągi oraz wszystkie elementy balustrad - są materiałami odnawialnymi, przyjaznymi środowisku. Dbając o pozyskiwanie materiałów produkowanych lokalnie, ogranicza się również ilość zużytej energii do transportu. Budynek ogrzewany jest za pomocą pompy ciepła, która jako dodatni czynnik, wykorzystuje niezamarzającą wodę na dnie zbiornika. Projekt zakłada również wykorzystanie ciepłego powietrza powstającego wewnątrz szklanej sali konferencyjnej na potrzeby ogrzewania pozostałych pomieszczeń zimą. Automatycznie sterowany system żaluzji, nie pozwala na przegrzanie się sali latem. Szerokie u podstawy na 45cm słupy z drewna klejonego, umożliwiają zastosowanie grubej izolacji termicznej ścian i dachu, wykonanej z wełny mineralnej.