Temat
Konkurs na projekt schodów modułowych
Faza
Projekt konkursowy 2011r. - III Nagroda
Inwestor
Rintal Polska Sp. z o.o.
Projektanci
arch. Mikołaj Stech
Publikacje
Opis
W czasach poszukiwania nowych standardów mieszkania, życia, otwartości ludzi na pomysły oraz przestrzeń, decydujemy się z nią eksperymentować. Coraz bardziej doceniamy potencjał oraz pozytywny wpływ na nasze życie dobrze zaprojektowanych przestrzeni. Otwieramy się na swobodnie projektowane budynki, odkrywamy lofty, doceniamy domy funkcjonujące na różnych poziomach, co sprawia, iż schody nabierają wyższej rangi. Wyciągnięte z otoczonej murami klatki schodowej stają się meblem wewnątrz domu, stają się ciekawe …

Schody zaczynają odgrywać istotną rolę jako jeden z najważniejszych elementów wystroju współczesnego wnętrza, nadal oczywiście zachowując funkcjonalność oraz zapewniając bezpieczeństwo.W przedstawionym projekcie tradycyjny system schodów modułowych składający się z poziomego oraz pionowego elementu konstrukcyjnego, do których przytwierdzano stopień połączono w jeden element. Pozwoliło to uzyskać filigranowy, a zarazem rzeźbiarki wygląd schodów nadając im charakteru. Pochwyt wraz z delikatnymi słupkami zostaje zamocowany jedynie w trzech miejscach, zaś funkcję słupków pośrednich przejmują stalowe liny rozciągnięte na całej wysokości pomieszczenia.

Każdy z modułów kryje w sobie część konstrukcyjną, którą stanowi  płyta stalowa grubości 12mm obłożona innowacyjnym Corianem. Zwarta, lekko połyskująca struktura materiału wierzchniego określa, definiuje przedstawione schody, zaś znakomita odporność gwarantuje spokojne użytkowanie na lata.

Moduły zostały zaprojektowane tak, aby po połączeniu tworzyły płaską powierzchnię stopnia poprzez łączenie w miejscach wyżłobień. Prefabrykowane stopnie zapewniają łatwy i szybki montaż, odbywający się poprzez łącznie poszczególnych modułów śrubami z łbem stożkowym. Cała konstrukcja zamocowana jest do stropu oraz posadzki. Mocowanie do posadzki rozpoczyna stopień startowy o większych gabarytach niż stopnie powtarzalne co zapewnia odpowiednie podparcie.